آلمان

آلمان کشوری اروپایی است که با اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، سوئیس و لهستان مرز مشترک دارد و از نظر سیاسی و اقتصادی در مرکز اروپا واقع شده است. این کشور با جمعیت ۸۱ میلیونی، بعد از روسیه پر جمعیت‌ترین سرزمین محسوب می‌شود که ۹۱/۵ درصد آلمانی، ۲/۴ درصد ترکی و ۶/۱ درصد را مابقی قومیت‌ها یعنی یونانی‌ها، روس‌ها، ایتالیایی‌ها، لهستانی‌ها، کروات‌ها و اسپانیایی‌ها تشکیل می‌دهند. هر فرهنگی، سنت‌ها و آداب و رسوم و رفتارهای اجتماعی خاص خود را دارد که به قانونی نانوشته برای رفتار مناسب و درست در جامعه درآمده‌اند. یادگیری این قوانین به هر گردشگری کمک می‌کند بدون کمترین مشکل، با آلمانی‌ها رابطه برقرار کند و رفتار اجتماعی مناسبی داشته باشد.

 

چند واقعیت جالب درباره آلمان

کشور آلمان ۸۱ میلیون نفر جمعیت دارد

یک سوم از آلمان هنوز از جنگل پوشیده شده است

آلمان عضو اتحادیه اروپا است

۶۵ درصد از بزرگراه های آلمان محدودیت سرعت ندارند

دانشگاه برای همه (حتی غیر آلمانی ها) رایگان است. در سال ۲۰۱۴ آلمان شهریه دانشگاه ها را حتی برای دانشجویان بین المللی لغو کرد.

 

موقعیت جغرافیایی آلمان

آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد.

 

آب و هوای آلمان

آب و هوا در همه جای آلمان یکسان نیست. در سواحل و در غرب آلمان در زمستان هوا خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم نمی‌باشد. اما در شرق و در بایرن، آب و هوا دارای اقلیم قاره ای است و تابستان گرم و زمستان سرد است. همچنین در تابستان نیز رعد و برق های مکرر دیده می‌شود. همچنین بارش برف در جنوب و شرق نسبت به مناطق دیگر بیشتر است. در ماه آوریل، تغییرات آب و هوایی اغلب در سراسر آلمان یکسان است و  یک روز آفتابی و شاد و روز بعد از آن ابری و بارانی است و بعد از آن خورشید دوباره می درخشد. گاهی اوقات حتی در ماه آوریل بارش برف نیز اتفاق می‌افتد

 

سیاست آلمان

آلمان دارای ۱۶ ایالت می‌باشد و نظام سیاسی حاکم بر کشور، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. به طوری که ایالت‌ها مجاز هستند در بسیاری از موارد مستقل از حکومت مرکزی تصمیم گیری کنند. آلمان و ایران از حدود ۵۰۰ سال پیش تا کنون با یکدیگر روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشته‌اند و هر چند در طول دوران مختلف دچار فراز و نشیب‌هایی شده باشند، اما هیچ گاه این روابط به صورت کامل قطع نشده و آلمان مهمترین شریک اقتصادی ایران در اروپا است. در حال حاضر ایرانیان زیادی هر ساله با اهداف تحصیلی و کاری به صورت قانونی وارد این کشور می‌شوند.

 

اقتصاد آلمان

آلمان از نظر علمی و اقتصادی یکی از قدرت های جهانی محسوب می‌شود و عضو سازمان ملل، G8، ناتو و گروه پنج نیز می‌باشد. بر اساس بررسی های سال ۲۰۱۹، آلمان با ۳.۸۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، چهارمین کشور جهان از نظر قدرت صنعتی و اقتصادی است. علاوه بر این، آلمان در سراسر جهان مقام اول را از نظر صادرات محصولات مختلف به خارج از کشور دارد؛ به طوری که بیشتر شرکت‌های آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند. محصولات صادراتی آلمان در بخش های مختلفی از جمله خودروسازی، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی و شیمی است.آلمان علی رغم اینکه به زوج های جوان و فرزندان آن‌ها، امکانات مالی، تحصیلی و بیمه ای با کیفیتی ارائه می‌کند، اما همچنان با مشکل رشد منفی جمعیت دست و پنجه نرم می‌کند و همین عامل باعث شده است تا درهای خود را به روی متخصصان خارجی بگشاید. سیاستی که با توجه به فرصتهای شغلی فراوان و متنوع این کشور هم به نفع مهاجران است و هم به نفع حاکمیت و منافع ملی آلمان؛ در جهت اینکه همچنان بتواند قدرت اول اقتصادی صنعتی اروپا باقی بماند.

 

اشتغال و درآمد در آلمان

با توجه به آخرین آمار در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲٫۳ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند که نرخ بیکاری بین این افراد (۷۴-۱۴ ساله) ۳٫۲٪ است. حداقل دستمزد در آلمان در سال ۲۰۲۰، ۹.۳۵ یورو در هر ساعت یا تقریبا ۱۵۸۴ یورو در هر ماه است. حداقل دستمزد فدرال تقریبا به تمام کارکنان، از جمله کارگران خارجی، کارگران نیمه وقت، کارآموزان (تحت شرایط خاص) و افرادی که در دوره آزمایشی مشغول به کار هستند، اعمال می‌شود. اضافه کاری نیز باید در همان سطح پرداخت شود. کارگران موقت در آلمان دارای حداقل میزان دستمزد هستند.

 

شرایط ویزای جستجوی کار در آلمان

Germany Job Seeker Visa

یکی از بهترین روشهای کار و زندگی در المان ویزای جستجوی کار هست که پس از اخذ این ویزا و عقد قرارداد با کار فرمای در آلمان تبدیل به ویزای کار و پس از ۳سال به اقامت المان و پس از ۵ سال میتوانند تقاضای پاسپورت المان دهند.

خانواده افرادی که با ویزای جابسیکر به المان سفر میکنند پس از صدور ویزای کار ایشان میتوانند از شرایط ویزای الحاق و پیوست خانواده استفاده کنند

متقاضیان این نوع ویزای میبایست  موارد زیر را دارا باشند

اجباری

حداقل لیسانس داشته باشند (بجر رشته مکانیک که فوق دیپلم آن نیز قابل قبول است)

۵ سال سابقه کار مرطبت با تحصیلات فرد

حداقل توان مالی پرداخت شش ماه زندگی در آلمان (طبق اعلام سفارت محترم ۵۱۱۸ یورو)

برای موفقیت بیشتر

داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی (درصورت داشتن)

رزومه تحصیلی ،تخصصی،شغلی و مرتبط با تحصیلات فرد

انگیزه نامه که دلیل مهاجرت و کار در آلمان و شرکتهای آلمانی که خواهان تخصص فرد هستند و تصویری از برنامه و آینده شغلی ،اجتماعی و موفقیت فرد در آلمان را نشان میدهد

ارایه تاییدات سازمان ارزشیابی مدرک تحصیلی در المان ZAB

نکات مهم

رعایت نکات مربوط به مکاتبات سفارت و دریافت وقت مصاحبه صحیح از سفارت

تسلط کافی به اطلاعات مفید کشور آلمان ، شخصی،شغلی،تحصیلی و مواردی که ممکن است در مصاحبه از فرد پرسیده شود

با در نظر گرفت این موارد میتوانید در بدست آوردن ویزای جابسیکر آلمان موفقیت خود را تضمین کنید 

 

وضعیت هزینه زندگی در آلمان

در این نکته که هزینه زندگی تا حد زیادی به شرایط و عادات زندگی شما بستگی دارد، شکی نیست. اما با یک مرور کلی نسبت به هزینه زندگی در آلمان و مقایسه آن با دیگر کشورهای اروپایی، ما به این نکته پی می بریم که هزینه زندگی در آلمان آنقدرها هم گران نیست. بلکه در برخی موارد حتی ارزانتر از برخی کشورهای رقیب است.

در زیر برخی از هزینه های زندگی در آلمان را برای شما شرح میدهیم:

اجاره آپارتمان تک خواب در مرکز شهر  :  ۷۰۰ یورو

هزینه خدمات شهری (آب، برق، تلفن)  :  ۲۱۰ یورو

هزینه حمل و نقل ماهیانه :   ۶۰ یورو

یک وعده غذا در رستوران ارزان  :  ۱۰ یورو

بنزین (۱ لیتر)  :  ۱٫۴۲  یورو

آب (۱٫۵ لیتری)  :  ۰٫۳۵ یورو

شیر (۱ لیتر)  :  ۰٫۷۱

تخم مرغ (۱۲ تایی) :  ۱٫۸۵

سینه مرغ (۱ کیلو) :  ۷٫۳۴

 

طبیعت آلمان

آلمان علاوه بر ثروت فرهنگی خود، بسیاری از مناظر طبیعی برجسته را نیز داراست. طبیعت متنوع، سازه های سنگی بزرگ، مناظر سرسبز، صخره های بی پایان سفید یا دریاچه های آبی باورنکردنی و عمیق، افراد زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. در بین دریای شمال و دریای بالتیک در شمال و کوه های آلپ در جنوب، پارک های طبیعت مکانی ایده آل برای تعطیلات تابستانی و یا فقط یافتن آرامش به شمار می‌روند.

 

فرهنگ و زبان کشور آلمان

 

ارزش های مردم آلمان

آلمانی‌ها ارزش بسیار زیادی برای ساختار، حریم و دقت قائل هستند. این مردمان پایداری، سخت کوشی و پشتکار را نیز در آغوش کشیده و تأکید خاصی روی حرکت به موقع قطارها دارند. آلمانی‌ها زمانی که بتوانند دنیای خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و امور را به قسمت‌های قابل کنترل خرد کنند آرامش بیشتری داشته و با توجه به این امر، مدیریت زمان نیز بسیار در این کشور اهمیت دارد. تقویم‌ها، برنامه‌ها و دستور جلسه در این کشور مورد احترام ویژه‌ای هستند.

مردم آلمان بسیار کمال گرا بوده و دقت را در تمام جوانب زندگی خود به کار می‌گیرند. آن‌ها هرگز خطا را حتی به صورت شوخی نمی‌پذیرند و به ندرت از چیزی تعریف می‌کنند. ممکن است در اولین نگاه نگرش آن‌ها غیر دوستانه به نظر بیاید اما حس اجتماع، آگاهی اجتماعی و میل به تعلق داشتن را می‌توان در این مردم مشاهده کرد.

 

زبان و مذهب در آلمان

همان طور که انتظار می‌رود زبان اصلی این کشور آلمانی بوده و بیش از ۹۵ درصد جمعیت به عنوان زبان مادری به این زبان صحبت می‌کنند. در شرق کشور، برخی از مردم به زبان صربی تکلم کرده و در نزدیکی مرز دانمارک زبان این کشور را نیز در صحبت‌ها می‌شنوید. رمانی، ترکی و کردی نیز از سایر زبان‌های مورد استفاده اقلیت در آلمان هستند. مسیحیت مذهب رسمی آلمان بوده و حدود ۷۰ درصد جمعیت، خود را پیرو این مذهب می‌دانند. این عدد شامل ۲۴ میلیون کاتولیک می‌شود. مسلمان‌ها ۳/۷ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و حدود ۲۸/۳ درصد نیز بدون دین یا پیرو سایر ادیان هستند.

 

هنر آلمانی

فرهنگ تنها به معنی تعامل یا ظواهر مردم یک کشور نیست. فرهنگ علاوه بر این، طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه را نیز شامل می‌شود. آلمان بخش بزرگی از موسیقی کلاسیک دنیا را متحول کرد و سنت‌های آهنگ‌سازان بزرگ آلمانی و اتریشی مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز نیز زنده‌اند. با علاقه وافری که آلمانی‌ها به دقت و مهندسی دارند، سنت‌های پر قوتی که در چاپ، حکاکی چوبی و کنده کاری به یادگار گذاشته‌اند چیز دور از انتظاری نیستند. نمایندگانی از تمام دوره‌های زمانی مهم مانند رمانسک، گوتیک، کلاسیک، باروک، روکوکو و رنسانس را نیز در معماری این کشور می‌توان مشاهده کرد. این سبک‌ها در کلیساهای جامع، قلعه‌ها و ساختمان‌های عمومی قابل بازدید و بررسی هستند

 

فرهنگ کار در آلمان

تمایل به نظم و ترتیب در زندگی تجاری آلمان نیز ریشه دوانده است. سورپرایز یا شوخی با استقبال روبه‌رو نمی‌شوند. همه چیز از قبل کاملاً برنامه‌ریزی شده و تصمیم‌ها پیشاپیش گرفته می‌شوند و معمولاً بعد از آن که توافقی صورت گرفت تغییرات بسیار نادر هستند. مهندسین در کشور آلمان جایگاه خاصی دارند و این امر را در موفقیت صنعت اتومبیل آن‌ها نیز می‌توان دید. کارمندان در تمام سطوح بر اساس شایستگی و سخت کوشی به شدت مورد قضاوت قرار می‌گیرند. رابطه با همکاران و همچنین خارجی‌ها بیشتر مستقیم بوده و همیشه از سیاست در آن استفاده نمی‌کنند.

 

آداب کسب و کار در آلمان

آلمانی‌ها برای انجام کسب و کار نیازی به ایجاد رابطه شخصی ندارند و بیشتر به مدارک تحصیلی شما و مدت زمان فعالیت شرکت‌تان علاقه‌ دارند. رابطه‌ها رسمی است و رعایت قوانین مشخص، برای ایجاد رابطه کاری و حفظ آن از اهمیت زیادی برخوردار است. آلمانی‌ها اغراق و گزافه‌گویی را نمی‌پسندند و به آن اعتماد نمی‌کنند. مردم این کشور برای حمایت از تصمیم‌گیری‌های کاری و پایبندی به تصمیمات و صحبت‌های ثبت شده، ارتباطات کتبی زیادی انجام می‌دهند، پس تعجب نکنید.آلمانی‌ها اغراق و گزافه‌گویی را نمی‌پسندند .قرار ملاقات‌ها باید از یک یا دو هفته قبل مشخص شود. اگر یک برنامه قرار ملاقات تهیه می‌کنید، حتما به زبان آلمانی باشد. سر وقت بودن اهمیت زیادی برای آلمانی‌ها دارد و اگر فکر می‌کنید با تاخیر به جلسه می‌رسید باید آن را به صورت تلفنی اطلاع دهید. لغو یک جلسه در لحظه آخر، نهایت گستاخی و بی‌ادبی تلقی می‌شود و ممکن است رابطه کاری را به خطر بیندازد.جلسات کاری بر اساس یک زمان‌بندی سفت و سخت انجام می‌شود و زمان شروع و ختم جلسه دقیقا مشخص شده است. جلسات اولیه بیشتر جنبه آشنایی طرفین را دارد و سعی کنید هنگام صحبت تماس چشمی مستقیم داشته باشید. علاوه بر این یادتان باشید که برای ورود به اتاق جلسه باید آداب آن را راعایت کنید و بزرگ‌ترین یا بالاترین مقام باید اول وارد اتاق شود.

 

مزایای تحصیل در آلمان

امکان تحصیل به صورت کاملا رایگان

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه های معتبر در سطح دنیا

اجازه اقامت به مدت ۱۸ ماه بعد از اتمام تحصیل به منظور یافتن کار

امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت آلمانی بعد از اتمام تحصیل

امکان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

تحصیل در رشته های فنی مهندسی

امکان کار در کنار تحصیل و پوشش کلیه مخارج زندگی

امکان گذراندن یک الی ۲ ترم تحصیلی به عنوان دانشجوی مهمان در بهترین دانشگاه‌های آمریکا، کانادا و استرالیا

اعتبار بالای ویزای دانشجویی آلمان و امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن Schingen بدون نیاز به ویزا

 

گران ترین شهرهای دانشجویی آلمان

مونیخ، فرانکفورت، اشتوتگارت، فرایبورگ، کنستانتس

 

ارزان ترین شهرهای دانشجویی آلمان

دویسبورگ، ماگدبورگ، هاله، ووپرتال، لایپزیگ، بوخوم، زیگن، اسن، دورتموند، کایزرسلاوترن

 

 

 

شرایط ویزای الحاق و پیوستن همسر و فرزند به خانواده در آلمان

اجازه اقامت

اتاق به اندازه کافی برای اقامت شما (توسط سفارت آلمان / پردازش برنامه کنسولگری قضاوت)

منابع مالی کافی و امن (ارزیابی توسط مقامات آلمانی)

 

شرایط همسران برای ویزای پیوستن یا الحاق خانواده در آلمان

اگر شما در حال پیوستن به همسر خود (ازدواج و یا شریک زندگی مدنی) هستید، هر دوی شما باید بیش از ۱۸ سال سن داشته باشید و باید مهارت های اولیه زبان آلمانی داشته باشید. مگر اینکه، همسر شما یک یا بیشتر از مقوله های زیر را دارا باشد:

  • دارای کارت آبی اتحادیه اروپا،
  • در آلمان به عنوان یک محقق حضور داشته باشد،
  • یک فرد مجرب،
  • خود اشتغالی،

اگر چنین است، هیچ الزامی برای سن شما وجود ندارد و شما نیاز به صحبت به زبان آلمانی ندارید

اگر اجازه اقامت خود را به عنوان یک دانش آموز، کارمند و یا یک فرد خود اشتغال در حالی که ازدواج کرده اید (یا همکاری مدنی) خود را آغاز کردید گرفتید، پس از آن تا زمانی که برنامه ریزی مورد نیاز برای اقامت در آلمان برای بیش از یک سال را آغاز کردید، شما می توانید اجازه اقامت خود را دریافت کنید. اگر به شما بعد از ازدواج با همسر خود اجازه اقامت اهدا شد، شما باید صبر کنید تا همسر شما به مدت دو سال مجوز اقامت را اخذ کند..

شرایط فرزندان ویزای پیوستن همسر و فرزند به خانواده

کودکان زیر ۱۶ می توانند پدر و مادر خود را بدون انجام هر گونه شرایط در صورتی که کودک بین ۱۶ تا ۱۸ سال باشد پدر مادرش در هر صورت که ازدواج کرده / طلاق / بیوه، /  باشد باید مسلط به زبان آلمانی نیز باشد و یا قادر به درک راحت زبان آلمانی باشد به منظور دریافت اجازه اقامت برای الحاق به خانواده اقدام کند (که توسط سفارت آلمان / برنامه پردازش کنسولگری قضاوت).

اگر پدر و مادر شما دارای کارت آبی، اجازه اسکان و یا اجازه اقامت برای اهداف بشر دوستانه هستند ، پس از آن موارد مورد نیاز دومی صدق نمی کند

 

نحوه و شرایط درخواست ویزای پیوستن همسر در آلمان

شما باید درخواست را به سفارت آلمان یا کنسولگری این کشور در کشور خود ارسال کنید.

در اصل، به منظور صادر شدن اجازه اقامت، زن و شوهر باید قادر باشند مهارت های زبان عمومی خود را نشان دهند. این مسئله ملزم به این است که شما قادر به درک و استفاده از عبارات روزمره و جملات ساده مانند، درخواست جهت معرفی خودتان، پاسخ به سوالات ساده و نوشتن نام و آدرس بر روی فرم باشید.

شما ممکن است نیاز به شرکت در یک امتحان زبان باشید، از جمله:

  • زبان Deutsch اجرا شده توسط انستیتو گوته و یا شرکت Telc ،
  • زبان Deutsch’Grundstufe بخشی از زبان دیپلم اتریشی  است (ماخذ Österreichisches Sprachdiplom (OSD)،
  • آزمون TestDaF “توسط تست انستیتو داف V

در موارد زیر شما لازم نیست برای اثبات توانایی زبان خود فعالیتی انجام دهید:

شما یا همسرتان دارای کارت آبی اتحادیه اروپا باشید.

همسر شما یک کارگر مجرب، یک محقق و یا خود اشتغالی باشد و شما در حال حاضر با او ازدواج کرده باشید و یا هنگام ثبت نام با شریک زندگی خود به آلمان منتقل شده باشید.

زمانی که شما فارغ التحصیل یک سطح زبان هستید (به عنوان مثال شما در حال تحصیل یا فارغ التحصیل یک سطح هستید).

شما یک شماره ملی استرالیایی، کانادایی، اسرائیلی، ژاپن،ی جمهوری کره، نیوزیلند و یا ایالات متحده آمریکا را دارید.

شما به دلیل یک مشکل فیزیکی، روانی یا ذهنی یادگیری نیاز دارید برای درمان وارد آلمان شوید.

اگر شما در حال پیوستن به همسر آلمانی خود در آلمان هستید، شما همچنین اگر شریک زندگی خود در گذشته در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا / کشور منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس زندگی می کردند از این مورد معاف هستند، غیر ممکن است ظرف یک سال بودن در آلمان به یادگیری زبان آلمانی بپردازید (باید درخواست شما توسط سفارت آلمان / کنسولگری رسیدگی و در نظر گرفته شود)

 

شرایط ویزای الحاق به همسر پس از ورود به آلمان

هنگامی که شما به آلمان می رسید

نیاز است شما هر عضو خانواده خود در دفتر ثبت نام اقامت و سازمان بیگانگان ثبت نام کنید. در این زمان شما، نیاز دارید که گذرنامه خود و دیگر اسناد مربوط به وضعیت خود را، برای مثال، شناسنامه، اسناد و مدارک گواهی ازدواج یا مشارکت مدنی، حقوق و دستمزد ورقه، گواهی مالیاتی و قراردادهای اجاره را تحویل دهید

همکاران و بستگان  – چه کسانی می توانند کار کنند؟

شما می توانید در آلمان کار اگر در حال پیوستن به بستگان خود هستید اجازه اقامت و مجوز اشتغال خود را اخذ کنید، برای اقامت در آلمان شما نیاز به یک کارت آبی اتحادیه اروپا، و یا در آلمان به عنوان یک محقق و یا یک فرد بسیار ماهر در خواست اقامت دهید.

 

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی آوازه سیر       ۰۲۱-۴۴۸۹۸۹۱۹